Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Czym się kierować podczas wyboru oświetlenia do domu?

Wybór właściwego oświetlenia do domu z takich ofert: https://witek.pl/oswietlenie/ jest sprawą dość trudną i skomplikowaną. Wynika to z konieczności zapewnienia optymalnych warunków do pełnienia przez poszczególne pomieszczenia określonej funkcji. Jest ona uwarunkowana odpowiednim dostępem światła, jak ma to miejsce na przykład w kuchni na blatach roboczych. Rynek oferuje bardzo szeroką ofertę produktów, co jeszcze bardziej utrudnia i komplikuje wybór poszczególnych elementów. Stąd, pojawia się częste pytanie: jak wybrać oświetlenie do domu?

Jak wybrać oświetlenie do domu?        

Z uwagi na fakt, że odpowiednie światło w domu zapewnia nie tylko możliwość sprawnego funkcjonowania w nim jego mieszkańców ale również nadaje wnętrzom przytulny klimat i wydziela rożne strefy funkcjonalne, wybór odpowiedniego oświetlenia jest sprawą kluczową.

Przedpokój

Jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą zaproszeni goście. Stanowi on swoistą wizytówkę gustu domowników i zaprasza do zwiedzania dalszych pomieszczeń. Wybór odpowiedniego oświetlenia do korytarza ma więc duże znaczenie dla wyrobienia sobie tak zwanego pierwszego wrażenia. Może to być na przykład efektowny żyrandol lub inna bardzo ciekawa zwisająca lampa. W przypadku długich pomieszczeń wymagane jest zastosowanie dodatkowych źródeł światła oraz doświetlenie rejonu lustra oraz wnętrza szaf.

Kuchnia i jadalnia

W zależności od tego czy są to odrębne pomieszczenia czy są one ze sobą połączone konieczny jest wybór odpowiednich lamp. Zazwyczaj w kuchni umieszczana jest jedna główna lampa zapewniająca rozproszone światło oraz dodatkowe punkty skierowane na blaty robocze, zwłaszcza gdy w kuchni zostały zawieszone szafki nadblatowe, utrudniające dostęp do powierzchni roboczych górnego światła. W przypadku jadalni konieczne jest umieszczenie lampy nad stołem, umożliwiające komfortowe spożywanie posiłków. W aneksach kuchennych warto zachować konsekwencję, co do stylu stosowanego oświetlenia w części kuchennej i jadalnej.

Salon

Salon jest miejscem wypoczynku i rodzinnych spotkań. Wymaga on zatem oświetlenia, które umożliwi oglądanie telewizji i czytanie książek. Zazwyczaj w tego typu pomieszczeniach montuje się jedną centralnie umieszczoną na suficie lampę oraz inne punkty świetlne. Mogą to być na przykład wysokie lampy podłogowe lub mniejsze lampki umieszczone na stolikach lub szafkach.

Sypialnia

Sypialnia wymaga delikatnego i subtelnego oświetlenia. W tym przypadku zazwyczaj montuje się jeden ozdobny żyrandol oraz umieszcza w okolicy wezgłowia łóżka mniejsze lampki nocne lub kinkiety.

Łazienka 

Łazienki są pomieszczeniami, w których z powodzeniem sprawdzają się sufitowe plafony oraz dodatkowe źródła światła montowane w okolicy lustra i zlewu. Centralnie umieszczona lampa daje pięknie rozproszone światło i skutecznie oświetla pomieszczenie. Jednak wiele kobiet wykonujących codzienny makijaż lub też golących się panów oczekuje zamontowania dodatkowego źródło światła. W tej sytuacji lampy mogą być zawieszone bezpośrednio nad lustrem lub być wmontowane w jego taflę szkła.