Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Jakie wybrać oświetlenie?

Dziś sklepy pełne są pięknych, czasem wymyślnych wzorów lamp. Wchodząc do takiego z asortymentem wykończeń wnętrz, aż mieni się w oczach od rozmaitych barw, kryształów czy świecących żarówek. Wybór jest ogromny – kwestia tylko, czy lampa ma być ozdobą, czy praktycznym, dobrym oświetleniem. To ostatnie zwykle budzi najwięcej konfliktów. W końcu nie każda lampa zapewni nam idealnie doświetlone pomieszczenie. 

Prostota odpowiedzią na wszystko 

Budując kolejny budynek na osiedlu mieszkalnym wykonawca nie będzie szukał lamp o niecodziennych kształtach. Klatka schodowa ma być praktycznym elementem obiektu, a więc to nie miejsce na wszelkiego rodzaju udziwnienia. W takich właśnie miejscach, jak klatki schodowe, przychodnie, niewielkie sklepy, czyli miejsca użyteczności publicznej, zwykle możemy się spotkać z lampami sufitowymi w kształcie dysku lub kwadratu. Plafony nie rzucają się w oczy, ale za to doskonale pełnią swoją funkcję. 

Element wystroju w Twoim domu 

Mimo że plafon jest zazwyczaj widziany w miejscach publicznych, to jest on też świetnym rozwiązaniem do domu. Będzie wyglądał schludnie, czy to na suficie, czy to na ścianie. Dzięki swojej prostocie idealnie nada się na przykład do wiatrołapu, korytarza czy nawet kuchni. Miejscem, w którym zwykle brakuje światła jest oczywiście łazienka, dlatego warto jest zastanowić się nad tym typem oświetlenia. 

Plafony charakteryzują się jeszcze jedną przyjemną cechą – mają bardzo przystępną cenę. Bardzo często lampy „z górnej półki”, pełnią jedynie funkcje modnego wykończenia, aniżeli praktycznego wyposażenia.

Co ważne – są bardzo łatwe w montażu, więc nawet amator powinien sobie poradzić z przymocowaniem go do ściany. Lampy można montować pojedynczo lub tworzyć z nich różne ciekawe wzory. Dostępne są w wielu wariantach – prostych białych albo z drewnianymi lub kolorowymi dodatkami. Niezależnie od tego, czy ma to być, na klatce schodowej czy w stylowym salonie – na pewno znajdzie swoje miejsce. Wygrywa swoją prostotą oraz dostępnością.