Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Nie zapominaj o lampach zewnętrznych

Budując i wykańczając dom najczęściej skupiamy się na jego wnętrzu i funkcjonalności. Jednak równie ważne jest to jak wygląda dom na zewnątrz, czyli jaką ma elewację. W tym artykule skupimy się jednak na najważniejszych aspektach, o których warto pamiętać projektując oświetlenie elewacyjne.

Typy lamp zewnętrznych

Różnych możliwości oświetlenia domu z zewnątrz jest niemal tyle, co tych, które można zastosować w jego wnętrzu. Jednak najczęściej stosowane są następujące rozwiązania:

  • lampy elewacyjne czyli takie, które montuje się na ścianie domu, najczęściej uruchamiane włącznikiem znajdującym się wewnątrz budynku, co jest mało praktyczne przy samym wejściu, ale świetnie sprawdzi się np. na tarasie;
  • słupki oświetleniowe najczęściej montuje się wzdłuż ścieżek, na granicy z trawnikiem, mogą doświetlać podjazd, ścieżkę prowadzącą do domu, czy altany w ogrodzie lub po prostu otaczać taras;
  • lampy z czujnikiem ruchu stosuje się najczęściej przy wejściu do domu lub garażu, i wszędzie tam, gdzie chcemy, by zapaliło się światło gdy tylko znajdziemy się w odpowiedniej odległości od niego.

Jakie cechy powinna mieć dobra lampa zewnętrzna?

Kupując i projektując oświetlenie zewnętrzne, oprócz względów estetycznych, należy brać pod uwagę jeszcze dwie kwestie. Po pierwsze zastosowane lampy muszą być odporne na czynniki atmosferyczne. To oznacza przede wszystkim, że powinny być szczelne i wodoodporne.

Drugą istotną kwestią jest moc światła oraz możliwość regulacji miejsca gdzie ono pada. Oświetlenie elewacyjne powinno mieć możliwość takiego ustawienia, by doświetlało odpowiedni punkt na zewnątrz, a jednocześnie nie świeciło do wnętrza budynku. Ważne jest też by dobrze dobrać moc światła, tak by było praktyczne, a jednocześnie niezbyt mocne. Zbyt mocne zewnętrzne lampy, podobnie jak te, których strumień światła wpada do wnętrza budynku mogą utrudniać domownikom życie, zwłaszcza w zakresie dobrego snu.