Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Podwieszany sufit – podstawa każdego oświetlenia

Każdy, kto ma w mieszkaniu podwieszany sufit, wie, że ma on bardzo korzystne przełożenie na warunki mieszkaniowe i oświetleniowe. Niższy pokój nie tylko ma swój wymiar energooszczędny, ale też charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem w zakresie montażu systemów oświetleniowych.

Lampy sufitowe nowoczesne a sposób ich montażu

lampy sufitowe nowoczesne

Zamontowanie lamp sufitowych w podwieszanej płycie jest bardzo proste i… wygodne. Wszystko rozpoczyna się od frezowania otworów pod wpusty lub też od instalacji mocowań pod określony typ oświetlenia. Następnie przystępuje się do montażu samego obwodu zasilającego, który – w razie potrzeby – może być obsługiwany również poprzez dodatkowy zestaw sterowników (o tym nieco później). Zaletą podwieszanego sufitu jest to, że całą tę instalację można zamontować pomiędzy jego wewnętrzną płaszczyzną a konstrukcją sufitu pierwotnego. Dzięki temu użytkownik ma dużo przestrzeni na organizację wszystkich przewodów, połączeń etc.

Kilka słów o czujnikach

W zależności od sposobu funkcjonowania zaprojektowanego obwodu, lampy sufitowe nowoczesne (dostępne tutaj) mogą być sterowane za pośrednictwem zaawansowanych, automatycznych czujników. Mowa tu przede wszystkim o czujce zmierzchu i wyłączniku czasowym. O ile ten pierwszy może być montowany na suficie podwieszanym (wraz z czujnikiem ruchu), o tyle „czasówka” powinna być zainstalowana w puszce monterskiej. Dzięki temu – po zdjęciu pokrywy – użytkownik będzie miał łatwy dostęp do układu regulującego nastawy czasowe. Jednym słowem instalacja sufitu podwieszanego daje użytkownikowi możliwość łatwego poprowadzenia całej instalacji i to bez konieczności ingerencji w ściany.

A tak na marginesie, sufit podwieszany nie jest już oznaką luksusu. Dziś stał się on wręcz aranżacyjną i funkcjonalną koniecznością, dzięki której istnieje możliwość instalacji energooszczędnego oświetlenia wewnętrznego.