Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Startery do świetlówek

Zapłonniki, czyli inaczej startery do świetlówek mają za zadanie po załączeniu układu świetlówki przez około jedną sekundę dostarczyć prąd, a następnie rozłączyć się.

Podczas pracy świetlówki dopasowują się do czasu pracy i przerw cyklu zapłonu. Sygnałem o konieczności wymiany może być delikatne migotanie na jednym końcu. Natomiast jeśli chcemy wymienić w układzie świetlówkę ze starterem, musimy wymienić oba elementy.

Jak sprawdzić starter do świetlówki?

Jeśli świetlówki w układzie działają nieprawidłowo, może być to spowodowane kilkoma czynnikami. Wówczas należy upewnić się czy układ w całości jest w pełni sprawny. Najczęstsze usterki dotyczą zapłonników, czyli starterów albo dławików czy stateczników. Uszkodzony dławik może również sygnalizować żarzenie się świetlówki, tak więc objawy zużytego startera bywają całkiem podobne.

Najbardziej pożądana byłaby wymiana całego układu. Jeśli jednak nie chcemy wymieniać wszystkich elementów, musimy dociec, która  część instalacji działa niepoprawnie. Należy również pamiętać, że ogólny brak reakcji na próbę włączenia układu, kiedy świetlówka działa, sugeruje iż starter uległ uszkodzeniu. Aby to zweryfikować, należy podłączyć w szereg żarówkę z żarnikiem o mocy 40V. Jeżeli żarówka nieregularnie migocze, jest to znak, że zapłonnik (starter) działa prawidłowo.