Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Wybieramy oświetlenie w stylu hampton

Podczas budowania i urządzania nowego domu każdy inwestor musi zwracać uwagę na olbrzymią ilość szczegółów od strony inżynieryjnej, lecz również aranżacyjnej. Raz postawiony i urządzony dom pozostanie bez większych zmian przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że każdy chce wykonać to zadanie możliwie jak najlepiej. Ostatnimi czasy ogromną popularnością również nad Wisłą cieszy się pochodzący ze Stanów Zjednoczonych styl hampton. Czym się on charakteryzuje, a przede wszystkim jak wybrać w nim oświetlenie?

Czym charakteryzuje się styl hampton?

Pochodzący z Long Island styl hampton cechuje się niezwykle interesującym połączeniem elegancji i stylu, lecz również skromności. Wszystko to sprawia, że choć wywodzi się z naprawdę bogatej części Stanów Zjednoczonych, doskonale sprawdza się także w Polsce. Jeśli chce się odpowiednio dobrze dobrać oświetlenie, które będzie do niego pasowało, trzeba poznać to, czym się on konkretnie cechuje.

Jaka jest najważniejsza cecha charakterystyczna tego stylu? Rzecz jasna jest nią odpowiednia kolorystyka obecna w pomieszczeniach, w których obecny jest ten styl. Kolory powinny być delikatne, stonowane i subtelne. Świetnie więc sprawdzi się tu biel, beż, a także różne odcienie szarości.

Jeśli chodzi o meble, to powinny być one wykonane ciemnego drewna, choć dopuszczalne jest również drewno jasne. Co więcej, bardzo dobrym pomysłem jest używanie różnego rodzaju wiklinowych dodatków.

Jak wybrać lampy hampton do salonu?

To, co jest jednak zdecydowanie najważniejszą sprawą w przypadku tego stylu, to używane w nim oświetlenie. Czym się ono powinno charakteryzować, jeśli chodzi o najważniejsze pomieszczenie w całym domu, czyli w salonie?

Lampy hampton, które powinny się znaleźć w salonie to połączenie nowoczesności oraz klasyki. Z tego też powodu należy używać lamp stojących, które wyposażone będą w nogi zrobione z wysokiej jakości drewna. Często w takim wypadku inwestorzy sięgają po lampy z trójnogiem. Jeśli chodzi o klosz takiej lampy, to powinien on być materiałowy, lecz dopuszczalne są także wersje szklane, przy czym szkło powinno być utrzymane w barwie mlecznobiałej.

Wybieramy oświetlenie w stylu hampton do kuchni

Skoro już wiadomo, czym się powinny charakteryzować lampy obecne w salonie, należy teraz przejść do kwestii oświetlenia używanego w kuchni. W tym wypadku warto skupić się przede wszystkim na lampach podwieszonych nad wyspą, która stanowi jeden z najważniejszych elementów kuchennego wyposażenia w stylu hampton. Koniecznie musi się nad nią znaleźć półokrągła lampa wykonana z metalu o minimalistycznym wykończeniu.