Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Elektromechaniczny starter do świetlówek – jak on działa?

Trudno sobie wyobrazić zwykłą, domową świetlówkę, bez typowego startera. To dzięki niemu możliwe jest efektywne uruchomienie świetlówki z jednoczesną kontrolą jej pracy.

Dziś w obwodach stosuje się najczęściej zapłonnik elektroniczny do świetlówek. Zanim one się pojawiły, dominującą rolę odgrywały układy elektromechaniczne.

Startery elektromechaniczne – jak działają?

Standardowy, elektromechaniczny starter do świetlówek działa w oparciu o prostą zależność pomiędzy lampką neonową a dwoma, mechanicznymi stykami.

żarówka smart

Gdy lampka zostaje włączona (np. przez podanie napięcia z sieci) podgrzewa ona styki startera, dzięki czemu może on spełnić swoją rolę, czyli – mówiąc prościej – stać się przewodnikiem.

Starter to nie wszystko!

Startery do świetlówek to nie jedyne elementy składowe obwodu oświetleniowego. Oprócz nich w układzie montuje się również stateczniki do świetlówek, których zadaniem jest kompensacja zbyt wysokiego napięcia na obwód lampy. Dzięki temu można znacznie wydłużyć czas jej efektywnego funkcjonowania.

Podsumowanie

Stateczniki i zapłonniki elektroniczne do świetlówek (dawniej elektromechaniczne) to niezbędne elementy każdego obwodu świetlówki. Niemniej to one gwarantują niezawodną pracę lampy wyładowczej.