Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Świetlówka LED – ekonomiczne źródło światła

Jeszcze kilkanaście lat temu, słysząc o świetlówkach przez myśl przechodziły nam źródła światła o wyglądzie szklanej rurki wypełnionej gazem. Wspomniane świetlówki liniowe z biegiem czasu coraz skuteczniej wypierane są przez jej odpowiedniki LED. Nie bez powodu, gdyż oferują one bardzo atrakcyjne możliwości i właściwości.

 

Budowa

 

Świetlówki LED przede wszystkim nie wymagają do pracy żadnego gazu. Źródłem światła są diody umieszczone szeregowo na całej długości tuby. Najczęściej zasilane są bezpośrednio prądem zmiennym o napięciu 230V. Pozwala na to wbudowana przetwornica. Budowa takiego układu pozwala wyeliminować z pracy statecznik, który był niezbędny do pracy świetlówek liniowych. Rozwiązanie to ogranicza zatem możliwą ilość usterek. System diod umieszczony jest zazwyczaj na aluminiowym pasie, który pełni rolę radiatora. Pochłania on duże ilości nadmiernego ciepła, które jest wytwarzane w czasie pracy całej świetlówki. Obudowa wykonana jest ze szkła lub aluminium. Różnica użytego tu materiału wpływa na cenę towaru. Metalowa tuba jest nieco droższa. Świetlówka LED wykorzystuje natomiast identyczne rozmiary, gniazda oraz symbole jakie stosowane były w jej starszych wersjach, czyli T5, T8 i T12. Kupisz je w tym sklepie: https://hurtownia-swiatla.pl/swietlowki-led

 

Zalety

 

Pierwszą korzyścią, jaką wyraźnie może odczuć użytkownik świetlówki LED, jest niski pobór prądu i koszt użytkowania. Tubę taką jest również trudniej uszkodzić mechanicznie w porównaniu ze standardową świetlówką. Samo światło jest wyraźnie ukierunkowane. Nigdy nie osiąga więcej niż 270-280° kąta świecenia. Opisywane źródła światła z reguły mają długą żywotność. Świetlówki LED chętnie umieszcza się w miejscach pracy jej poprzedniczek. Idealnie nadają się do oświetlania pomieszczeń o dużej powierzchni.