Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Co robi starter do świetlówek?

Starter do świetlówek odgrywa bardzo ważną rolę, ale pomimo tego wiele osób nie ma zielonego pojęcia, jakie są jego kluczowe zadania. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

Starter najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak popularny zapłonnik elektroniczny do świetlówek. Jest to specjalny element stosowany przede wszystkim w świetlówkach z żarzoną katodą.

https://hurtownia-swiatla.pl/zrodla-led

Głównym zadaniem startera jest oczywiście zapewnienie przepływu prądu bezpośrednio po załączeniu układu i oczywiście samodzielne rozłączenie się.

W trakcie pracy świetlówki LED rozpoznają pracę zapłonnika, dzięki czemu są w stanie zainicjować cykl zapłonu.

Jak dobrać statecznik do świetlówek?

W dzisiejszych czasach rekordy popularności biją przede wszystkim świetlówki zasilane przez specjalne stateczniki elektroniczne. Dobierając stateczniki do świetlówek należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby zastosować odpowiednie urządzenie, które jest dedykowane do danego rodzaju lamp.

Z praktycznego punktu widzenia statecznik należy umiejętnie dopasować do mocy świetlówki. Nie można zapominać także o jej średnicy. Jeżeli chodzi o świetlówki liniowe T8 i T5, to można znaleźć modele o mocy 18 W, 36 W i 58 W. Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele modeli stateczników, które są w 100% kompatybilne z poszczególnymi świetlówkami.

Osoby, które nie wiedzą na jaki stateczniki do świetlówek postawić powinny skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy. Pamiętać należy także o podłączeniu specjalnego zacisku uziemiającego.