Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Moda na nowoczesne lampy do jadalni LED

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na nowoczesne lampy do jadalni LED, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niestety rachunki za energię elektryczną cały czas idą w górę, dlatego też technologia LED cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Dlaczego warto wybrać żarówki LED?

Jak wspomniano we wstępie diody LED pozwolą obniżyć rachunki za prąd. Nie można zapominać także o tym, że żarówki LED nie nagrzewają się tak bardzo, a co najważniejsze mogą świecić na dowolne kolory. Pamiętać należy jednak o tym, że temperatura światła jest znacznie chłodniejsza niż w przypadku zwykłych żarówek. Nowoczesne diody LED wykorzystywane są nie tylko w przypadku głównego oświetlenia, ale również można je wykorzystać przy lampach dodatkowych.

Jaka wielkość lampy?

Eleganckie lampy do jadalni z Candellux należy dobierać nie tylko biorąc pod uwagę ich design, ale również wymiary. Jadalnia wbrew pozorom jest bardzo nietypowym pomieszczeniem, dlatego też duże lampy mogą niestety przytłoczyć dane pomieszczenie. Bardzo małe lampy będą z kolei prezentować się nieciekawie i bezbarwnie. Specjaliści zalecają, aby główną lampę dopasować do stołu. Jeżeli w jadalni znajduje się blat o powyżej 1,5 metra to bez problemu można wybrać lampy z kloszem o średnicy 50 cm. W ostatnim sezonie coraz więcej osób montuje w jadalni kilka mniejszych lamp. W tym konkretnym przypadku warto zawiesić je na różnych wysokościach. Ogromną rolę odgrywa odległość lampy od blatu stołu. Mniejsze lampy do jadalni mogą wisieć w odległości ok. 50-60 cm od blatu. Większe lampy potrzebują z kolei odległości ok. 75-90 cm.

Optymalna moc żarówki

Dla większości osób najtrudniejszym zadaniem jest wybranie odpowiedniej mocy żarówki. Lampy powinny równomiernie oświetlać blat, dzięki czemu światło nie oślepiać będzie domowników. Najlepiej, aby blask lampy jadalnianej był ciepły i lekko rozproszony. Godne polecenia są lampy w których klosze skierowane są w dół. Wybrać można transparentne lub szklane oprawy, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się mleczne żarówki, które oferują bardzo delikatne światło. Aby porządnie oświetlić stół w jadalni można skorzystać nie tylko z diod LED, ale również z świetlówek kompaktowych i modnych halogenów. Pamiętać należy jednak o tym, że te ostatnie emitują dużo ciepła, dlatego też lampa wisząca nie powinna wisieć nisko nad stołem. W nowoczesnej jadalni doskonale sprawdzą się kuliste abażury, które tłumią nadmiar światła.