Oświetlenie wnętrz - inspiracje i porady

Lampy do pokoju dziecięcego – co trzeba wiedzieć przed wyborem odpowiedniej?

Oświetlenie domu czy mieszkania jest bardzo ważną kwestią. Jego odpowiedni dobór może uczynić wnętrze przyjemnym i przytulnym. W ofertach producentów można znaleźć mnóstwo lamp, które zachwycą nie tylko funkcjonalnością, ale także stanowić będą świetny element dekoracyjny każdego pomieszczenia – także pokoiku dziecięcego.

Lampy z motywami bajkowymi

Rodzice często kupują lampy do pokoju dziecięcego ze sklepu Candellux z wizerunkiem postaci bajowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dzięki takiemu akcentowi dzieci chętniej spędzają czas w swoich pokojach. Co więcej, dziecko czuje się docenione, gdy rodzic wybierze dla niego gadżet z motywem z jego ulubionej bajki. Lampy z motywami bajkowymi mogą posiadać nadruki z postaciami z ulubionych dziecięcych animacji lub też mogą przybierać kształty tych postaci.

Kolorowa lampa sufitowa

W ofertach producentów można znaleźć ciekawe modele lamp przeznaczonych do pokojów najmłodszych, które przez kolorowe abażury emitują wielobarwne światło. Należy jednak zadbać o to, by dziecko nie odrabiało lekcji przy takim oświetleniu, ponieważ może to mieć zły wpływa na jego wzrok (badania wykazują, że nadmierne wytężanie wzroku wymuszone przez kolorowy i zbyt ciemne oświetleni przyczynia się do występowania krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży).

Lamka na biurko do pokoju dziecięcego

W większości pokojów dziecięcych znajduje się mebel, przy którym milusińscy uczą się, odrabiają lekcje, rysują czy po prostu się bawią. Mowa oczywiście o biurku. Jaka powinna być idealna lampka na biurko do pokoju dziecka? Przede wszystkim powinna mieć możliwość regulacji kąta padania światła. Często zdarza się, że lampka ustawiona ze złej strony lub pod nieodpowiednim kątem powoduje powstawanie cienia dłoni, który pada na zeszyt czy książkę ucznia. Tym samym dziecko zasłania sobie dopływ światła, a czytanie i pisanie wymusza wytężenie wzroku, więc co za tym idzie – jego pogorszenie, a nawet krótkowzroczność konieczną do zniwelowania za pomocą specjalnych okularów korekcyjnych.

Lampka dla dziecka – jaką wybrać?

W sklepach z akcesoriami oświetleniowymi czy nawet w supermarketach budowlanych można znaleźć niemal wszystkie rodzaje lamp – również te przeznaczone do pokoi dla najmłodszych domowników. Kuszą one różnorodnością kształtów i kolorów. Trzeba jednak pamiętać, że ładny wygląd to nie wszystko – lampa powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Ta przeznaczona do pokoju dziecięcego powinna charakteryzować się emisją ciepłej barwy światła, która ma najmniej szkodliwy wpływ na wzrok maluchów oraz możliwością zmiany kąta padania światła.